Z przyjemnością informujemy, że dwóch uczniów z grupy mechaniczno-budowlanej XIII LO w Szczecinie zakwalifikowało się na zawody III stopnia XLVII Olimpiady Wiedzy Technicznej, która odbędzie się w Warszawie 17 kwietnia 2021 r. Serdecznie gratulacje dla uczniów: Damiana Dąbrowskiego i Miłosza Plucińskiego! Więcej informacji na Lista zakwalifikowanych na zawody III stopnia XLVII Olimpiady Wiedzy Technicznej | eNOT.pl
Zawody II stopnia XLVII Olimpiady Wiedzy Technicznej w Szczecinie - relacja filmowa
Zawody II stopnia XLVII Olimpiady Wiedzy Technicznej w Szczecinie odbyły się zgodnie z Regulaminem i Terminarzem 47 edycji w dniu 1 lutego 2021 roku na Wydziale Ekonomii, Finansów i Zarządzania Instytutu Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego przy ul. Cukrowej 8 przy zachowaniu pełnego reżimu sanitarnego.
W zawodach wzięło udział 16 uczniów na 18 dopuszczonych do II stopnia, w tym:
Każda grupa rozwiązywała zadania w innych salach komputerowych.
W skład komisji wchodzili:
Uczestnicy przed wejściem na salę legitymowali się i podpisywali listę obecności.
Prezes FSNT NOT w Szczecinie prof. dr hab. Piotr Niedzielski powitał Uczestników zawodów i ich nauczycieli - opiekunów.
Do zawodów stanęli uczestnicy z trzech szkół województwa zachodniopomorskiego:
Sekretarz Zachodniopomorskiego Komitetu Okręgowego Żaneta Bąkowska zapoznała zawodników z podstawowymi informacjami z Regulaminu 47 edycji OWT.
Prezes Piotr Niedzielski wraz z nauczycielami opuścili salę zawodów, a komisja okręgowa rozpoczęła prowadzenie zawodów.
Kazimierz Gapiński – Przewodniczący Komitetu Okręgowego poprosił jednego z uczestników o otwarcie zapieczętowanych kopert z treścią zadań.
Komisja rozdała uczestnikom jednorazowe kody dostępu do platformy OWT oraz papierową wersję zadań. Uczestnicy na rozwiązanie 2 z 3 zadań mieli 150 minut.
Nie obyło się bez problemów logowania i wgrywania na serwer prac uczestników, jednak wszystkie problemy były na bieżąco rozwiązywane z dyżurującym informatykiem Spółki NOT-Informatyka, a uczestnik mógł spokojnie rozwiązywać zadania.
Po zakończeniu rozwiązywania zadań uczestnicy wgrywali sfotografowane prace na serwer platformy OWT.
Na zakończenie zawodów Komisja wręczyła uczestnikom zawodów drobne upominki ufundowane przez Uniwersytet Szczeciński.
Opracowała: Żaneta Bąkowska
W dniu 1 lutego 2021 r. odbędzie się II Etap XLVII OLIMPIADY WIEDZY TECHNICZNEJ.
Zawody II stopnia (okręgowe) odbędą się na Wydziale Ekonomii, Finansów i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego przy ul. Cukrowej 8.
W zawodach okręgowych z terenu województwa zachodniopomorskiego w OWT weźmie udział 18 uczniów reprezentujących trzy szkoły: XIII Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie, Zespół Szkół Elektryczno-Elektronicznych w Szczecinie i Zespół Szkół Nr 9 w Koszalinie.
Ze względu na konieczność zachowania obowiązujących przepisów sanitarnych uczestnicy muszą przyjść na zawody w maseczkach ochronnych, zachowywać wymagany przepisami odstęp od innych uczestników oraz mieć własne przybory do pisania.
Szczegółowe informacje dotyczące zawodów znajdują się na stronie internetowej Olimpiady https://owt.enot.pl/
Uczestnicy zawodów II stopnia startują w jednej z dwóch, dowolnie wybranych wcześniej grup tematycznych:
• mechaniczno-budowlanej, obejmującej obszary kształcenia: budowlany oraz mechaniczny i górniczo-hutniczy, w której udział weźmie 11 uczestników z terenu województwa zachodniopomorskiego.
• elektryczno-elektronicznej, obejmującej obszar kształcenia elektryczno-elektroniczny, w której udział weźmie 7 uczestników z terenu województwa zachodniopomorskiego.
Zakres merytoryczny zadań w grupie tematycznej mechaniczno-budowlanej dotyczy między innymi obliczeń pracy i energii mechanicznej, warunków równowagi sił oraz ich momentów dla prętów, belek i kratownic, interpretacji i stosowania podstawowych pojęć, zasad i praw statyki, interpretacji i stosowania zasad oraz praw kinematyki i dynamiki do analizy ruchu postępowego i obrotowego, prostego i złożonego oraz prostych obliczeń termodynamicznych.
Zakres merytoryczny zadań w grupie tematycznej elektryczno-elektronicznej (EE) dotyczy analizy i interpretacji podstawowych zjawisk w obwodach prądu stałego i przemiennego z uwzględnieniem stanów nieustalonych, obliczeń prostych maszyn i urządzeń elektrycznych, obliczeń podstawowych parametrów układów elektronicznych i zastosowania analogowych układów scalonych, zastosowania arytmetyki cyfrowej i podstawowych prawa algebry logiki oraz projektowania prostych układów cyfrowych.
Materiały do zawodów II stopnia są opracowane przez wybranych pracowników naukowych Politechniki Warszawskiej lub fachowców w swoich dziedzinach, mających także doświadczenie dydaktyczne.
Zawody II stopnia polegają na rozwiązaniu 2 spośród 3 zadań z wybranej uprzednio grupy tematycznej w czasie 2,5 godziny. Możliwa do uzyskania liczba punktów wynosi 100 pkt. Podczas rozwiązywania zadań uczestnicy mogą korzystać z tablic, kalkulatorów do obliczeń oraz maksymalnie 4 poradników tematycznych (drukowanych) przyniesionych ze sobą.
Wsparcie w organizację Olimpiady Wiedzy Technicznej jak co roku zaoferowały wszystkie uczelnie techniczne w naszym regionie. W tym roku NOT skorzystał z pomieszczeń Centrum Transferu Wiedzy i Innowacji dla Sektora Usług - Service Inter Lab przy Instytucie Zarządzania Wydziału Ekonomii, Finansów i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego. Dodatkowo zauważyć należy, że Uniwersytet Szczeciński "zadebiutował" w obszarze nauk technicznych, co może być zaskoczeniem ze względu na fakt, że uczelnia kojarzona jest głównie z naukami humanistycznymi i społecznymi. Od kilku lat Uniwersytet Szczeciński kształci na kierunku inżynierskim - logistyka. Kierunek logistyka na Uniwersytecie Szczecińskim zapoczątkowany został na byłym Wydziale Zarządzania i Ekonomiki Usług na ulicy Cukrowej, gdzie obecnie po reorganizacji uczelni w 2019 roku funkcjonuje Instytut Zarządzania. Kierunek logistyka jest realizowany jako studia licencjackie, studia inżynierskie oraz studia magisterskie oraz studia podyplomowe. Wszystkie wskazane formy są realizowane jako profil ogólnoakademicki, co jest możliwe ze względu na fakt, że Instytut Zarządzania posiada bardzo wysoką ocenę naukową - kategorię A, a kierunek Logistyka został najwyżej ocenionym kierunkiem na Uniwersytecie Szczecińskim w rankingu Perspektyw w 2020 roku co także zostało docenione przez Zachodniopomorską Federację Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT w Szczecinie przy okazji Zachodniopomorskich Dni Techniki w listopadzie 2020 roku.
Olimpiada Wiedzy Technicznej jest rozgrywana w oparciu o Ustawę z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2015 r. poz. 2156 oraz z 2016 r. poz. 35, 64, 195 i 668) zgodnie z Rozporządzenia Ministra Edukacji i Sportu z 29 stycznia 2002 r. w sprawie organizacji oraz sposobu przeprowadzania konkursów, turniejów i olimpiad (Dziennik Ustaw nr 13/2002, poz. 125).
Celem Olimpiady Wiedzy Technicznej jest:
Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT w Szczecinie od niemal pół wieku organizuje zawody regionalne. Znaczący udział w organizacji przedsięwzięcia ma Pani Danuta Bułatowicz. Przez te lata, wydarzenie wyłoniło i ukierunkowało zawodowo całe zastępy zdolnych przyszłych inżynierów. Nasi szczecińscy laureaci wielokrotnie zajmowali czołowe miejsca podczas ogólnopolskiego finału. W ostatniej 45 edycji Olimpiady Wiedzy Technicznej 2018/2019 w grupie mechaniczno-budowlanej uczeń XIII Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie Krzysztof Druciarek uzyskał najlepszy wynik wśród wszystkich biorących udział w Zawodach Ogólnopolskich a Szkoła zajęła pierwsze miejsce wśród wszystkich szkół średnich biorących udział w Olimpiadzie. Opiekunem ucznia jest nauczyciel Marek Golka.
Równie dobry wynik uzyskał uczeń II Liceum Ogólnokształcącego im. Mieszka I w Szczecinie Paweł Drabarek, który zajął 4 lokatę wśród laureatów Zawodów Ogólnopolskich. Jego opiekunem jest nauczyciel Ryszard Pliński.
Ten sukces jest także sukcesem ich rodziców i naszych szkół. Jest możliwy dzięki właściwym warunkom i sprzyjającej atmosferze w szkole oraz dobrej współpracy z Federacją Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT. Przyczynia się do pozytywnego postrzegania Szczecina i Pomorza Zachodniego.
Co roku organizujemy regionalne eliminacje olimpiady. Olimpiada Wiedzy Technicznej ma już prawie 50 lat! Przez te lata wydarzenie wyłoniło i ukierunkowało zawodowo całe zastępy zdolnych przyszłych inżynierów. Nasi szczecińscy laureaci wielokrotnie zajmowali czołowe miejsca podczas ogólnopolskiego finału.